Перший Національний форум з ОМТ
Перший Національний форум з ОМТ (анг. Health Technology Assessment) пройшов в м. Київ, Україна, 28 лютого 2019 року. Форум був організований Міністерством охорони здоров'я за підтримки проекту USAID SAFEMed. Захід зібрав 130 ключових зацікавлених сторін, які можуть допомогти у впроваджені ОМТ в Україні: Міністерство охорони здоров'я, ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України», Національну службу здоров'я України, Центр громадського здоров'я, представників навчальних закладів, донорів, партнерів із розвитку, пацієнтських організацій та галузі.
Національний форум з ОМТ було заплановано як платформу, де керівники візьмуть участь в стратегічних обговореннях, які допоможуть поглибити розуміння ОМТ серед ключових зацікавлених сторін в Україні. Цей захід було задумано таким чином, щоб створити умови для відкритого та прозорого діалогу, обміну знаннями та співробітництва. Врешті, Форум досяг своєї цілі та сприяв жвавим дискусіям та обміну ідеями та думками серед зацікавлених сторін.
Захід почався з вітальних промов Романа Ілика, Заступника Міністра охорони здоров'я України, Сьюзан К. Фріц, Регіонального директора (USAID) в Україні, Молдові та Білорусі та Інни Саччі, Директора проекту USAID SAFEMed.
Після вступного слова з доповідями виступили міжнародні експерти. Проф. Рабія Кахведжі, cтарший технічний радник проекту USAID SAFEMed, окреслила процес ОМТ та його необхідність, визначила виконавців та користувачів ОМТ, а також описала типи рішень, які можна приймати за допомогою цього підходу. Основною метою її доповіді було забезпечення спільного розуміння ОМТ всіма зацікавленими сторонами. Вона також зробила огляд інституціалізації ОМТ в країнах Європейського Союзу. Д-р Кржиштоф Ланда, екс- заступник Міністра охорони здоров'я Польщі, коротко розповів про розвиток ОМТ в Польщі та про застосування цього підходу для прийняття рішень щодо пакету гарантованих послуг. Він також поділився своїм досвідом роботи в Сербії та зробив огляд легкої, важкої та комбінованої моделі інституціоналізації ОМТ. Д-р Лаура Сампієтро-Колом, екс-президент HTAi та заступник директора з інновацій і керівник підрозділу з ОМТ в клінічній лікарні в м. Барселона, зробила наголос на важливості використання ОМТ на рівні закладів, навела приклади використання ОМТ для прийняття рішень щодо інвестування в лікарнях, а також пояснила як це можна використовувати в процесі закупівель. Вона також розповіла про нові підходи до ціннісно орієнтованих моделей закупівель.
Д-р Тетяна Думенко, Генеральний директор ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України», в якому було створено новий Департамент ОМТ, коротко розповіла про поточну роботу задля створення ОМТ в Україні, а також зробила огляд змін, які забезпечують підґрунтя для ОМТ вже сьогодні.
Модерування учасників під час інтерактивної частини Форуму здійснювала Інна Саччі, яка дала гостям можливість поставити запитання та висловити свої думки. Запитання стосувалися того, яким чином система перейде від поточного стану до стану, в якому рішення приймаються на основі результатів ОМТ та яких наступних кроків необхідно вжити для забезпечення науково обґрунтованого переходу; яким чином методи змінюватимуться для певних груп лікарських засобів, таких як орфанні препарати; а також залучення зацікавлених сторін до процесу та змін законодавства.
Під час другої частини Форуму, в якій взяли участь 55 представників різних зацікавлених сторін, скеровані міжнародними експертами учасники зробили свій внесок у розроблення плану дорожньої карти впровадження ОМТ в Україні. Разом учасники визначили:
- пріоритетні напрямки для ОМТ в Україні;
- потреби виконавців та користувачів ОМТ;
- законодавчі та процедурні проблеми, які необхідно вирішити;
- ризики ОМТ та стратегії їхнього зменшення;
- проблеми виходу на ринок та можливості для інноваційних технологій.
Ці п'ять ключових компонентів формуватимуть основу дорожньої карти впровадження ОМТ, робота над якою буде закінчена Міністерством охорони здоров'я за допомоги проекту USAID SAFEMed до кінця березня 2019 року.