3-Й НАЦІОНАЛЬНИЙ ФОРУМ З ОЦІНКИ МЕДИЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УКРАЇНІ. Посмак і післямова.
Величезна подяка організаторам заходу – Міністерству охорони здоров’я України та команді SAFEMed project. З точки зору проєктного менеджменту це був бездоганний, структурований і масштабний захід. Саме вдала структура висвітлила реальність, в якій є і динамічні результати і проблемні питання.
Вірно сказала Рабія Кахвечі, cтарший технічний радник проекту USAID SAFEMed, про політику Міністерства охорони здоров’я. Розвиток ОМТ в Україні підтримували та підтримують в міністерстві, попри часту зміну керівництва. Можливо, ця підтримка – найбільш важливий позитивний двигун ОМТ в країні.
На жаль, така державна ланка, як Департамент ОМТ, який покликаний бути флагманом впровадження ОМТ в країні, на форумі був представлений більше, ніж скромними досягненнями й, після звіту про його роботу залишилося більше питань, ніж ясності і розуміння – куди потрібно рухатися учасникам процесу впровадження ОМТ. А саме:
- Багато сказано про прогрес ОМТ в Україні. Але ОМТ – це не тільки досьє і його оцінка – це ще і прийняття рішень про реімбурсацію вартості ЛЗ, що поки процедурно не прописано. Разова зміна Нацперечня за скороченою процедурою (і очевидно, у всіх був ICER / QALY нижче порога готовності платити, – раз рішення було позитивним) – не показник ефективної ОМТ в країні.
- Всі слухачі розуміли, що виконувати Постанову КМУ про створення незалежного Агентства ОМТ треба, але ніхто не почув від професіоналів Департаменту жодного вагомого аргументу на користь незалежного агентства. Якщо МОЗ не бачить очікуваної користі від незалежного агентства, значить, Департамент або не надав таку інформацію, або цієї необхідності теж не бачить.
- Заявники, які подали в департамент досьє на розгляд завмерли в очікуванні жовтневої порції рішень від Департаменту, але нехай Фарма не спокушається – попереду експертиза тимчасово створеної робочої групи, за фактом – Експертного комітету (хоча це зараз не прописано нормативно), далі – справа за МОЗ. Залишилося зовсім незрозумілим, чи є у держави додаткові кошти на розширення Нацпереліку.
- Не обговорювалися питання арбітражу прийнятих рішень або процедура участі заявника у розв’язання спірних питань до прийняття рішень. А це архіважливо. Немає на законодавчому рівні (внутрішніх відкритих документах Департаменту) процесу залучення зовнішніх експертів і громадських організацій.
- Процес прозорості ОМТ звучав у всіх виступах і був основним. Але процес прийняття рішень з боку Департаменту залишається непрозорим. З нашої точки зору, результати експертизи і питання до заявника не носять обґрунтованого характеру, без детального розбору суті зауважень. Немає повного списку експертів, хто яку частину Досьє оцінює.
- Тема ОМТ для виробів медичного призначення після обговорення залишила більше запитань, ніж до початку сесії. Головне питання – як можна оцінити виріб, не оцінюючи технологію (інтервенцію), яка, по суті важливіша, ніж форма (мед виріб), в якій її вживають
На превеликий жаль, у багатьох діалогах гостро відчувався брак системного підходу, який в будь-якій роботі проявляється об’єктивною оцінкою виконаної роботи, структуруванням і зазначенням своїх слабких ланок, визначенням точок потенційного поліпшення, увагою до тiх, хто має іншу думку, готовність до діалогу і співпраці.
Глобальна післямова до позиції Департаменту: діяльність структури ОМТ повинна базуватися на ОМТ. Тобто, підсумки роботи і плани державної структури ОМТ хотілося б чути так: яка користь досягнута для держави в цифрах, завдяки діяльності Департаменту.
І, повертаючись до організаторів форуму, ще раз з вдячністю, хочемо запропонувати, щоб на наступному форумі підняли теми:
- Економіка впровадження і розвитку ОМТ.
- Галузева і фінансова корисність Департаменту ОМТ
- Проблематика поточного етапу ОМТ в Україні. Тут нам потрібно більше вчитися у закордонних колег, які давно перестали вихвалятися досягнутим на спеціалізованих заходах. Обговорення проблем і способів їх вирішення принесе набагато більше користі.
- Проблематика всіх цільових груп, залучених до процесу ОМТ. Тут дуже хочеться побачити та взяти участь в дискусійних панелях: лікарі – фармкомпанії – адміністрація ОЗ, фахівці, що перевіряють досьє – фахівці, що створюють досьє – фахівці, що використовують досьє.
З надією на конструктивне майбутнє – до нових зустрічей!